ELITE CATEGORY                                                        RESULTS    

S.N

NAME

COUNTRY

RACE NO.

TIMING

 

POSITION

1

Padam Limbu Sabenhang

Nepali

102

2:27:04

1st

2

Surendra rai

Nepali

101

2:32:27

2nd

3

Mangal Krishna Lama

Nepali

108

2:34:44

3rd

4

Ajay Pandit Chhetri

Nepali

105

2:37:13

4th

5

Dependra Bajracharya

Nepali

106

2:43:30

5th

6

Narayan Gopal Maharjan

Nepali 

107

2:46:06

6th

7

Dhan Jit Rai

Nepali

113

2:48:22

7th

8

Sanjeev Thapa Chhetri

Nepali

122

2:49:45

8th

9

Rajeev Rai

Nepali

104

2:52:35

9th

10

Madav Roka

Nepali

114

3:34:30

10th

11

Ajay Narsingh Rana

Nepali

111

3:42:05

11th

12

Abhisekh K. Chettri

Nepali

109

D.N.F

 

13

Abraham Rai

Nepali

110

D.N.F

 

14

Dhan Bahadur Thapa

Nepali

112

D.N.F

 

15

Manoj Khatri

Nepali

115

D.N.F

 

16

Manoj Krishna Shrestha

Nepali

116

D.N.F

 

17

Mekhman Tamang

Nepali

117

D.N.F

 

18

Prajwal Shrestha

Nepali

118

D.N.F

 

19

Prakash Shrestha

Nepali

119

D.N.F

 

20

Raj Kumar

Nepali

120

D.N.F

 

21

Raj Kumar Shrestha

Nepali

121

D.N.F

 

22

Sanjog Rai

Nepali

123

D.N.F

 

23

Suresh Kumar Dulal

Nepali

124

D.N.F

 

24

Suresh Rizal

Nepali

125

D.N.F

 

25

Upindra Khadka

Nepali

126

D.N.F

 

26

Amrit Bahadur Thapa

Nepali

127

D.N.F

 

27

Ashil KC

Nepali

103

D.N.F

 

 

Nepali:  27

Foreigner: 00

 

JUNIOR CATEGORY                                                 RESULTS

 

S.N

NAME

COUNTRY

RACE NO.

TIMING

 

POSITION

1

Pushpa Maharjan

Nepali

317

2:23:21

1st

2

Tenjing Gurung

Nepali

327

2:36:22

2nd

3

Mahadev Thapa Magar

Nepali

321

2:57:29

3rd

4

Tara Gautam

Nepali

318

3:00:32

4th

5

Shishir Maharjan

Nepali

319

3:05:07

5th

6

Surendra Gautam

 

326

3:15:18

6th

7

Raj Kumar Nepali

Nepali

316

D.N.F

 

8

Anuj Prajapati

Nepali

320

D.N.F

 

9

Mukesh Chettri

Nepali

322

D.N.F

 

10

Rajiv K.C

Nepali

323

D.N.F

 

11

Roshan Paudel

Nepali

324

D.N.F

 

12

Sunil Lama

Nepali

325

D.N.F

 

 

Nepali: 12

Foreigner: 00

  MASTER CATEGORY                                                       RESULTS

S.N

NAME

COUNTRY

RACE

NO.

TIMING

 

POSITION

1

Prayash Tamang

Nepali

228

3:05:11

1st

2

Shajjan Rajbanshi

Nepali

306

3:13:20

2nd

3

Chandra Chhetri

Nepali

201

3:14:55

3rd

4

Kaji Sherpa

Nepali

202

3:15:16

4th

5

Raphael Hampf

German

303

3:21:24

5th

6

Ajaya Bajracharya

Nepali

203

D.N.F

 

7

Arbinde Rajkarnikar

Nepali

204

D.N.F

 

8

Ashok Shakya

Nepali

205

D.N.F

 

9

Bhupal Gurung

Nepali

206

D.N.F

 

10

Bikash Shrestha

Nepali

207

D.N.F

 

11

Chandra Ale

Nepali

208

D.N.F

 

12

Chetang Gurung

Nepali

209

D.N.F

 

13

Dawa Sherpa

Nepali

210

D.N.F

 

14

Dharma Raj Raj

Nepali

211

D.N.F

 

15

Ingebjorn Nygard

Norwegian

212

D.N.F

 

16

Jeff Webster

USA

213

D.N.F

 

17

Jivan Maharjan

Nepali

214

D.N.F

 

18

Jogan Gurung

Nepali

215

D.N.F

 

19

Juju Bhai Maharjan

Nepali

216

D.N.F

 

20

Karma Loday

Bhutanese

217

D.N.F

 

21

Manoj Kumar Kc

Nepali

218

D.N.F

 

22

Mika

USA

219

D.N.F

 

23

Nailesh Maharjan                                                                                                                                                                 

Nepali

220

D.N.F

 

24

Pal  Johansen

Norwegian

221

D.N.F

 

25

Palden Gurung

Nepali

222

D.N.F

 

26

Peter Olesen

Danish

223

D.N.F

 

27

Prabal Thapa

Nepali

224

D.N.F

 

28

Pramod Shrestha

Nepali

225

D.N.F

 

29

Pramod Thapa

Nepali

 

D.N.F

 

30

Prashant Shrestha

Nepali

227

D.N.F

 

31

Prem Dangol

Nepali

226

D.N.F

 

32

Rajiv Shakya

Nepali

314

D.N.F

 

33

Ramesh Khadka

Nepali

301

D.N.F

 

34

Ramesh Pradhan

Nepali

302

D.N.F

 

35

Santa Ram B.K

Nepali

305

D.N.F

 

36

Simon Lucas

British

307

D.N.F

 

37

Sunil Dangol

Nepali

308

D.N.F

 

38

Suraj Maharjan

Nepali

309

D.N.F

 

39

Suraj Panday

Nepali

310

D.N.F

 

40

Tony Burdon

British

311

D.N.F

 

41

Rabindra Ranjit

Nepali

315

D.N.F

 

42

Sanjiv Shakya

Nepali

328

D.N.F

 

43

Sishan Shakya

Nepali

313

D.N.F

 

Nepali:  33

Foreigner: 10

WOMEN CATEGORY                                              RESULTS

 

S.N

NAME

COUNTRY

RACE NO.

TIMING

 

POSITION

1

Nirjala Tamrakar

Nepali

401

2:55:11

1st

2

Brieke Steenhof

Dutch

402

D.N.F

 

3

Rhian Cadvan-Jones

British

403

D.N.F

 

Nepali: 01

Foreigner: 02

Note:

DNF= DID NOT FINISH

IMG0715_1478175108.JPG
IMG0865_1478175164.JPG
IMG0873_1478175168.JPG
IMG0918_1478175197.JPG